Genel SMA Hastalığı Tipleri

SMA Tip 1 Nedir?

SMA Tip 1 Nedir?

SMA türleri hastalığın ortaya çıktığı dönemlere ve başlıca özelliklerine bağlı olarak birbirinden ayrılır. SMA Tip 1 Nedir? Her SMA vakası birbiriyle benzer özellik taşısa da hayati risk açısından türler farklılık gösterir. SMA tip 1, bebek 0 – 6 ay aralığındayken belirti verir.

Hayati tehlike açısından yüksek riske sahiptir. Öteki 3 türe kıyasla belirtiler ağır seyreder. Doktor muayenesi olmadan, ebeveynlerin gözlemiyle anlaşılabilir. Erken bir dönemde ortaya çıktığı için etkileri yoğundur.

SMA tip 1
SMA Tip 1

SMA Tip 1 Nasıl Anlaşılır? SMA Tip 1 Belirtileri Nelerdir?

SMA tip 1 belirtileri, diğer SMA tiplerinde ortaya çıkan belirtilerden şiddetlidir. Sebebi anlaşılamayan ani bebek ölümlerinin başlıca sebebi bu hastalıktır. Tip 1 SMA hastası bir bebeğin göstereceği belirtiler genel olarak şöyledir:

  • Aşırı hareketsizlik
  • Boynu dik tutmakta, yatarken doğrultmakta, başı sağa sola çevirmekte zorluk
  • Nefes alışverişi sırasında göğsün çok veya az şişmesi
  • Sık görülen solunum yolu enfeksiyonları
  • Enfeksiyonların yol açtığı halsizlik, yüksek ateş ve kusma

SMA bir kas hastalığı olduğu için, öncelikli belirtiler hareket kabiliyetiyle alakalıdır. Akciğer kaslarının tahrip olmasıyla artış gösteren enfeksiyonlar ve bunun çeşitli sonuçları ikincil belirtilerdir. “SMA nasıl anlaşılır?” diyenler, gelişim konusunda bebeğin yaşıtlarından geri kalıp kalmadığını da gözlemlemelidir. Kas hücrelerindeki bozulmalar, büyümeyi doğrudan etkileyebilen bir faktördür.

SMA Tip -1 Ölümcül Müdür?

SMA tipleri arasında en ölümcül olan vakalar tip 1 vakalarıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan bir yaş grubunda görüldüğü için tip 1 SMA ölümcül sonuçlar verebilir. Yapılan araştırmalara göre, dünya genelindeki ani bebek ölümlerinin başlıca sebebi bu hastalıktır. Bebeklerde ortaya çıkan tip 1 SMA, hamileliğin son haftaları itibariyle gözlemlenebilir. Anne karnındaki yedinci ayını dolduran bebeklerin aşırı hareketsiz olması SMA belirtisi kabul edilir.

Tip 1 SMA Nasıl Teşhis Edilir?

SMA hastalığının her çeşidi aynı metotlar kullanılarak teşhis edilebilir. SMA’lı olduğundan şüphe edilen bebek, çocuk veya yetişkin için EMG testleri uygulanır. Test sonrasında kan tahlili yapılarak genlerin durumu incelenir. Kas hücrelerinde sinirsel bozukluklar ve işlev azalması gözlemlenirse hastalık teşhisi koyulur.

SMA hastaları yardım bekliyor

SMA Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

SMA hastalığı, spinal motor nöronlarındaki hasardan kaynaklanır. Nöronların incelenmesi ve tedavi edilmesi nöroloji bölümünün çalışma alanına dahildir. Çocuğunda veya kendisinde SMA bulunduğunu düşünenler bir nörologdan destek alabilir.
Omurilikten geçen motor sinir hücrelerindeki hızlı kayıplar, başlangıçta basit kas ve iskelet ağrıları ile karıştırılabilir. Bacaklarda ve kollarda güçsüzlük, titreme, duruş bozuklukları ve dil seğirmesi yaşayanlar ilk olarak ortopedi bölümüne başvurabilir. Sadece kas ve iskelet sistemini ilgilendiren bir problem varsa bu bölümde çözümü sağlanır. Nörolojik hasarlar mevcutsa hastanın nörolojiye yönlendirilmesi mümkündür. Ayrıca SMA neden olur öğrenmek için tıklayınız.

EMG Testi Nedir?

EMG testi SMA tanılarında kullanılan yaygın bir yöntemdir. EMG ile sinirsel iletim hızı ölçülür. Vücut hareketlerini yönetmekle görevli beyin hücrelerinin sinyal verme kapasitesi, omuriliğin ve kasların sinyal karşısında verdiği reaksiyon gözlemlenerek çeşitli hastalık tanıları yapılır. Bir nöroloji hekimiyle görüşmenizden sonra EMG yaptırabilirsiniz.

SMA Tamamen Ortadan Kalkar mı?

Tip 1 SMA, erken teşhisin en önemli olduğu SMA türüdür. Erken dönemde ortaya çıkması, teşhis için gereken süreyi kısaltan bir dezavantajdır. Çünkü bebeğin SMA’lı olduğu teşhis edilene kadar tedavi gecikecektir. Mevcut haldeki SMA vakalarının % 100 çözüme kavuşması henüz mümkün sayılmaz. Fakat çocuk yapmadan önce SMA taşıyıcılık testleri yaptırarak, hasta çocuklar dünyaya getirilmesi önlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir