Genel Tedavi

 SMA Tedavisi Ne Kadar?  

 SMA Tedavisi Ne Kadar?

SMA tedavisi, özel olarak geliştirilmiş ilaçlara yapılır. Henüz cerrahi yöntemlerle ortadan kaldırılamayan hastalığın tedavi süreci maliyetlidir.  SMA Tedavisi ne kadar? Yurtdışında üretilerek satışa sunulan ilaçların bir kısmı devlet tarafından karşılanırken bazıları karşılanmaz. SMA’nın sebep olduğu semptomları baskılayan ve ülkemizde kullanılan ilaçlar şöyledir:

  • Spinraza: Biogen firması tarafından üretilir. ABD merkezli Food and Drug Administration (Yiyecek ve İlaç İdaresi) kurumunun onay verdiği ilk SMA ilacı Piyasaya 2017 yılında çıkmıştır ve dünya genelinde yaygınlıkla kullanılan, güvenli bir ilaçtır. Spinraza, 4 ayda 1 kez omuriliğe enjekte edilir.
  • Risdiplam: SMA hastalığının tedavisi için şurup formunda üretilmiş ilk ve tek ilaçtır. Belirtilen dozlarda, günlük olarak ağızdan alınır. İkinci ayını doldurmuş bebeklerden yetişkin hastalara kadar her SMA hastası Risdiplam kullanabilir.
  • Zolgensma: Dünyanın en pahalı ilacı olarak bilinen Zolgensma, şu an için sadece ABD ve Avrupa ülkelerinde mevcuttur. SMA’ya karşı kesin çözüm olduğuna dair söylentiler bulunur. İlaç, SMN1 geni tarafından hatalı üretilen proteinleri onarmak için üretilmiştir. SMN1 geninin onarılması ise SMA’nın kesin çözümü demektir. Fakat Zolgensma’nın beklenen etkiyi gösterip gösteremeyeceği henüz kesinlik kazanmamıştır. Fiyatı ise 1 buçuk – 2 milyon dolardır.

SMA Tedavi Parası

Zolgensma Kesin Çözüm Mü?

SMA kesin çözüm olarak nitelenen Zolgensma ile tedavi edilebilir. SMA tedavisinin ne kadar pahalı olduğu bilinmekte ve buna SMA hastalarının anne ve babaları çare bulamıyor. SMA tedavisi ne kadar pahalı olursa olsun ülkemizdeki yüreği büyük insanlar bu durumlarda her zaman elini taşın altına koyuyor. Çocuk, genç, öğrenci, yaşlı farketmeksizin her yaş kesiminden insanlar 5 TL 10 TL demeden elinden gelen yardımın fazlasını yapmaya çalışıyor. SMA tedavisi ne kadar pahalı yazının üst kısmında uçuk fiyatlarının belli olduğu görünmekte. Yüksek maliyete sahip olması sebebiyle, ilacın farklı bünyeler üzerindeki etkileri gözlemlenememiştir. Fakat hasarlı genlerin doğrudan onarılmasına katkı sağladığı için Zolgensma kesin çözüm olabilir. Sinirlerin zayıflayarak ölmesine yol açan eksik protein sentezi, Zolgensma ile ideal düzeye taşınır.

Zolgensma Nasıl Kullanılır?

Zolgensma SMA tedavisi için en başarılı sonuçları verir. Fakat her SMA hastası bu ilaçtan faydalanamaz. Üretici firmanın belirlediği kullanım kriterleri şunlardır:

Hasta;

  • 2 yaşından küçük olmalıdır.
  • 5 kilogramdan hafif olmalıdır.

Zolgensma’nın en etkili olduğu yaş grubunda 0 – 6 aylık bebekler bulunur. Yetişkin SMA’lıların Zolgensma tedavisinden sonuç alması şimdilik mümkün değildir. İlaç uygulaması, damar içine enjekte yoluyla yapılır.

 SMA Tedavisi Ne Kadar?  
SMA Tedavisi Ne Kadar?

SMA İlacı Neden Pahalı?

Bebek ve çocuk ölümlerine sebep olan SMA, tıptaki son gelişmeler sayesinde tedavi edilebilir. Fakat SMA’nın tedavisiz bir hastalık olduğu söylemleri hâlâ yaygındır. Hasarlı geni onarıp kas problemini baskılayan bir ilaç geliştirilse de, bunun yaygınlaşamadığı görülür.

Gene doğrudan etki eden Zolgensma, binlerce sağlık çalışanının yoğun çabasıyla üretilmiştir. Laboratuvar incelemelerinin maliyetli olması ve üretici Novartis firmasının hacmi, maliyeti yükselten başlıca detaylardır. İlaç geliştirme çalışmalarında birçok personelini istihdam eden firmanın ticari kaygıları da fiyat üzerinde etkilidir.

 

Zolgensma Hangi Firmanın?

Piyasaya sunulmuş en pahalı ilaç olan Zolgensma, İsviçre merkezl Novartis firması tarafından pazarlanır. Novartis, Aralık 1996 tarihinde İsviçre’nin Basel şehrinde kurulmuştur. Çok uluslu yapıdaki şirketin 110 bin çalışanı vardır. Dünyanın en güvenilir ve başarılı ilaç şirketlerinden biridir. Ayrıca kas hastalığı belirtilerini öğrenmek için tıklayınız.

 SMA Tedavisi Ne Kadar?  

SMA İlaçsız Tedavi Edilebilir Mi? SMA Tedavisi Ne Kadar?  

Ne yazık ki SMA tedavisi ilaçsız gerçekleştirilemez. Tedavilere ek olarak uygulanan çeşitli egzersizler ise hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik değil, devam eden tedaviyi verimli kılmak içindir. Mevcut ilaçların ise her hastada aynı etkileri yaratması beklenmez. İlaç tedavisiyle beraber solunum ve hareket egzersizlerine ihtiyaç duyan hastalar doktor kontrolünde olmalıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir