Genel

SMA Hastalığı Ölümcül Müdür?

Spinal muscular atrophy yani SMA hastalığı Türkiye ve dünya genelinde yaygınlık göstermeye başlayan bir problemdir. SMA hastalığı ölümcül müdür? Ülkemizdeki görülme sıklığı yaklaşık 6 binde 1 olan SMA, kas dokularının işlev kaybetmesine yol açar. Evrelere bağlı olarak kasların düşük veya yüksek oranda hasar görmesi mümkündür. Hareket kabiliyetini azaltan ve hücresel yıkıma sebep olabilen SMA ölümcül sonuçlar verebilir.

 

SMA Hastalığı Ölümcül Müdür?
SMA Hastalığı Ölümcül Müdür?

SMA Hastalığı Ölümcül Müdür?

Bebekler ve çocuklar arasında yaygın olmakla beraber, yetişkin insanlar da SMA’nın risk grubundadır. Hastalığın bebek, çocuk ve yetişkinler üzerinde yarattığı etkiler aynı sayılabilir. Fakat hastalığın gelişimi her grup için farklılık gösterir. SMA tedavisi ne kadar, fiyatını öğrenmek için tıklayınız.

SMA Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

SMA tedavisi olarak adlandırılabilecek, kesin sonuç sağlayan yöntemler henüz keşfedilmemiştir. SMA’nın kamuoyunda yoğun ilgi çekmesi de bundan kaynaklanır. Etkin bir tedavi metoduyla ortadan kaldırılamayan hastalık, birçok bebeğin ve çocuğun ölümüne sebep olmuştur. Ciddiye alınması gereken bir problem olduğu için SMA hakkında bağış kampanyaları düzenlenmiştir. Henüz kesin bir tedavisi bulunmasa bile, etkili yöntemler aracılığıyla hastalığın etkileri azaltılabilir. Peki SMA hastalığı ölümcül müdür? Tedavisi gerçekleştirilmediği sürece ölümcüldür. Bu yüzden tedavisi

Henüz SMA için uygulanabilecek bir tedavinin olmaması, hasta ve hasta yakınlarında paniğe yol açmaktadır. İnsan bünyesini daha iyi tanıyarak her hastalığa çare bulmayı hedefleyen modern tıp, SMA’ya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Yakın gelecekte hastalığın  tamamıyla tedavi edilebilmesi bekleniyor.

SMA Hastalığı Tedavisi Neden Pahalı?

Kas deformasyonunu tamamen gidermeyip hastanın hayat kalitesini artırma işlevi gören birçok SMA hastalığı tedavisi pahalıdır. Çünkü SMA, vücuttaki komplikasyonları ile zor baş edilen bir sorundur. İnsan hayatını tehlikeye atan bir hastalığın neden pahalı tedavi ücretlerine sahip olduğu düşünülebilir. Bu durum, verilen hizmetlerin ortaya çıkardığı tıbbi maliyetlerden kaynaklıdır. SMA tedavi ücreti ancak kesin bir metodun bulunup yaygınlaşmasından sonra düşebilir.

SMA Hastalığı Ölümcül Müdür?

SMA Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

SMA hastalarının yaşam süresi hakkında kesin veriler yoktur. Bu hastalığa yakalanmış birinin sahip olduğu hayati risk, hastalığın detaylarına bağlıdır. Dört farklı tipi bulunan SMA, ne kadar erken görülmüşse o ölçüde tehlikelidir. Bebeklikte gözlemlenen vakalar, çocukluk veya gençlik dönemindeki vakalardan daha ölümcüldür. Fakat hastaların yaşam süresi kesin olarak bilinemez.

SMA Hastalığı Anne Karnında Belli Olur Mu?

Bir bebeğin SMA’lı olup olmadığı anne karnındayken tahmin edilebilir. PGD testi kullanılarak yapılan tahminlerin doğruluk oranı yüksektir. PGD (Pre – Implantation Genetic Diagnosis) yani İmplantasyon Öncesi Genetik Tanımlama testi, bebekte gelişen bir kas rahatsızlığı olup olmadığını aktarabilir.

Bir anne adayı, kendi gözlemleriyle bebeğinin SMA’lı olup olmadığını anlayamaz. “Anne karnında SMA nasıl belli olur?” diyen anneler, bebeğin karın içindeki hareketlerini gözlemleyebilir. Bebeklerin anne karnında hareket etmeye başladığı süreç itibariyle, yani altıncı ve yedinci hafta sonrasında kıpırdamaların hissedilmesi gerekir. Eğer bebek hiç kıpırdamıyor veya çok nadir kıpırdıyorsa hekime başvurulabilir.

SMA Hastalığı Ölümcül Müdür?

SMA Neden Ölümcül Bir Hastalıktır?

Gebelik itibarıyla teşhisi için çaba gösterilen ve kesin tedavisi henüz bulunmayan SMA ölümcül bir hastalıktır; çünkü akciğerdeki kas liflerini deforme ederek solunumu güçleştirir. Vücuttaki diğer kaslarla beraber işlevini kaybeden akciğer kasları doğru çalışamaz ve hücrelere yeterli oksijen ulaşmaz. SMA’lı bebeklerin oksijen cihazına bağlanması, akciğerlerin tahrip olmasından kaynaklanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir