SMA Hastalığı Neden Arttı
Genel Hastalar

SMA Hastalığı Neden Arttı?

SMA Hastalığı Neden Arttı?

SMA hastalığı 6 bin ile 10 bin birey arasından yalnızca 1 kişide görülür. SMA hastalığı neden arttı? Ülkemizdeki yaygınlığı uzun süredir aynı aralıkta bulunan SMA, çeşitli ilaçların geliştirilmesiyle ön plana çıkmıştır. Hastalığın tedavisi için henüz ilaç mevcut olmayan dönemlerde SMA pek dile getirilmemiştir.

Tedavi umudu ortaya çıkaran ilaçların yüksek maliyeti, hastalara yönelik yardım kampanyalarının sayısını artırınca SMA’nın tanınırlığı da artmıştır. SMA doğuştan özellikler gereği ortaya çıktığı için bireyden bireye bulaşması mümkün olmaz. Eğer SMA’nın arttığı gözlemleniyorsa, taşıyıcı anne ve babaların çokluğundan söz edilebilir.

SMA Hastalığı Neden Arttı?
SMA Hastalığı Neden Arttı?

SMA Taşıyıcılık Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?

SMA taşıyıcılık testi olarak bilinen özel bir uygulama bulunmaz. Taşıyıcı olup olmadıklarını öğrenmek isteyen anne ve baba adayları, kan tahlili yaptırarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilir. “SMA taşıyıcılık testi hangi bölümde yapılır?” sorusunun cevabı ise nöroloji bölümüdür. Çocuk yapmadan önce taşıyıcılık durumunu kontrol ettirmek, hasta bireylerin dünyaya gelmesini önler.

SMA Hastalığı Neden Arttı

SMA Taşıyıcılarında Hangi Belirtiler Gözlemlenir?

SMA’lı bebeklerin dünyaya gelmesi, anne ve babalarda bulunan hasarlı genlerden kaynaklıdır. Taşıyıcı ebeveynlerde olumsuz belirtiler ortaya çıkmaz. SMA taşıyıcısı anne ve babalar, gayet sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürebilir.

Pek çok birey, taşıyıcı olduğunu hasta bir evlat dünyaya getirdiğinde anlar. Doğan bebeklerde SMA görülmesi, hem annenin hem babanın taşıyıcı olduğu anlamına gelir. Ebeveynlerden yalnızca birinin taşıyıcı olması durumunda hastalık ortaya çıkmayabilir. Ayrıca SMA hastaları için bağış nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız yazımıza tıklayarak öğrenebilirsiniz.

SMA Hastalığı Neden Arttı

SMA Hastalığı Neden Arttı ve Nasıl Fark Edilir?

SMA belirtileri gözlemlenerek hastalığın erkenden fark edilmesi mümkündür. SMA ne kadar erken fark edilirse, tedavi sürecinin başarı oranı aynı ölçüde artar. Yakın bir zamana kadar tedavisi bulunmayan SMA, son yıllarda üretilen ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. İlaç tedavilerine geç başlanmaması, verimi yükselten bir detaydır.

İlk teşhis, hastanın ebeveynleri tarafından koyulur. Bu aşamada ebeveynlerin bilinçli davranarak doğru gözlemler yapmaları gerekir. Hasta bireylerde kendini gösteren bazı SMA belirtileri şunlardır:

  • Boynu kontrol edememek: SMA’lı bebeklerde en sık görülen belirti budur. Yatarken uzuvlarını kıpırdatan fakat boynunu hareket ettiremeyen bebeklerde kas problemleri var demektir. Altıncı aydan sonra, yatarken başını kaldırabilmesi gereken bebeklerin bunu yapamamaları ciddi bir durumdur.
  • Oturamama: Sağlıklı bir bebek, altıncı ve yedinci aydan sonra kendi kendine oturabilmelidir. Oturtulduğu zaman arkaya doğru düşen veya sağa sola sarkan bebeklerde SMA bulunabilir.
  • Ayakta duramama: On ikinci aya doğru bebeklerin ayakta durması ve ufak adımlar atması beklenir. Yaşıtları yürümeye başlarken hala yerde sürünen ve fazla hareket edemeyen bebekler için SMA’dan şüphelenilebilir.
  • Ses zayıflığı: Anlaşılması en zor belirtilerdendir. Bebeklerin ve çocukların sesi ince olduğu için, SMA’nın yol açtığı ses bozuklukları anlaşılamayabilir. Bebeğiniz ağlarken veya bir şeyler söylemeye çalışırken sesi fazla tiz çıkıyorsa dikkatli olmalısınız.
  • Beslenme yetersizlikleri: Anne sütüyle beslenen 0 – 6 aylık bebekler, göğüs ucunu ağızlarında tutamıyor ve yeterli sütü ememiyorsa kas probleminden söz edilebilir. Ayrıca ağzındaki sütü yutamayıp dışarı döken bebekler için de aynı durum geçerlidir.
  • Vücutta şekil bozuklukları: Bebeğinizin omurgasında kavis olduğunu gözlemliyorsanız, zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Çünkü SMA’nın yol açtığı kas kayıplarından dolayı omurga şekli değişmeye başlamış olabilir. “SMA ne zaman belli olur?” diyenler özellikle 0 – 2 yaş aralığına dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir