SMA hastası
Genel

SMA Hastaları İçin Bağış Nasıl Yapılır?

SMA Hastaları İçin Bağış

SMA hastaları yardım beklentisi yüksek olan bir kitledir. SMA hastaları için bağış nasıl yapılır? SMA hastalığının tedavisi için geliştirilen tıbbi ilaçların ve destekleyici tedavi yöntemlerinin pahalı olması, bağışlara duyulan gereksinimi artırmıştır.SMA hastaları için bağış nasıl yapılır? Hastalığın tedavisinde kullanılan Spinraza adlı enjekte, SGK tarafından ödenerek hastalara verilir. Ömür boyu kullanım gerektiren Spiraza her SMA’lının ulaşabileceği bir ilaçtır. Fakat hastalığa kesin çözüm olacağı düşünülen Zolgensma enjektesi yüksek maliyete sahiptir. Bu sebeple her bağış SMA hastaları için bir umuttur.

SMA Hastaları İçin Bağış Nasıl Yapılır?
SMA Hastaları İçin Bağış

SMA Hastaları İçin Bağış Nasıl Yapılır?

Bağış yapmak isteyenler, kâr amacı gütmeyen kurumlar üzerinden diledikleri kadar yardım gerçekleştirebilir. On binlerce SMA hastası yardım kampanyası ile desteklenmekte, tedavi ihtiyaçları karşılanmaktadır. SMA hastalarına ulaştırılması için yardımlarınızı iletebileceğiniz kurumlardan birkaçı şöyledir:

  • KASDER: Türkiye Kas Hastalıkları Derneği, kurulduğu 1978 yılından beri en güvenilir sivil toplum kuruluşları arasındadır. Bakanlar Kurulu’nun 08.06.1992 tarihli ve 92 / 3137 sayılı kararı ile “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsü kazanmıştır. SMA ve diğer kas hastalıklarının tedavilerine destek olmak isteyenler, gönül rahatlığıyla KASDER’e bağış yapabilir.
  • SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği: 2017 Yılında kurulmuş olan yeni bir dernektir. Aktif çalışmaları sayesinde Türkiye’nin güvenilir dernekleri arasında yer alır. SMA hastalarının topluma kazandırılması için faaliyet gösterir.
  • SMA Benimle Yürü Derneği: Kurucu kitlesini SMA hastaları ve onların yakınları meydana getirir. SMA’lıların tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak için faaliyet gösteren dernek, Türkiye genelinde adını duyurmayı başarmıştır.

SMA hastalarına bağış yapmak için değerlendirebileceğiniz ilk 3 dernek böyledir. Dilerseniz ffarklı derneklere de bağışta bulunabilirsiniz.

SMA Hastaları İçin Bağış Nasıl Yapılır?

SMA Bağış Kampanyaları Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bağış kampanyaları, muhtaç durumdaki insanların gereksinimlerini karşılamak açısından önemlidir. Hayırlı işlerde para harcamak ve insanları sevindirmek isteyen birçok hayırsever, onlarca dernek sayesinde bağış yapar. Fakat bağış yaparken dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. SMA bağış dolandırıcılığı açısından sürekli suiistimal edilen bir konudur.

Yardıma muhtaç kimselerin hakkını çalmak isteyen dolandırıcılar, “SMA bağışı” olarak niteledikleri kampanyalar düzenleyebilir. Toplumda SMA farkındalığı oluşturmak ya da SMA hastalarının hayat kalitesini yükseltmek için hiçbir çalışması bulunmayan sahte derneklerden uzak durmalısınız.

Güvenilir olduğuna inanmadığınız derneklere bağış yapmayıp, SMA’ya yönelik çalışmalarıyla tanınan dernekleri tercih edebilirsiniz. Güvendiğiniz bir kuruluş vasıtasıyla bağışlarınızı iletirken, devamlılığa ve cömertliğe özen göstermeniz daha doğrudur. Devamlı ihtiyaçlara sahip olan hastaların aktif olarak desteklenebilmesi için bu gerekir.

SMA Bağışları Nasıl Değerlendiriliyor?

Bebek, çocuk, genç, yetişkin SMA hastalarının birer insan olduğunu ve ihtiyaçlarının bulunduğunu unutmamak gerekir. Özel durumları sebebiyle ihtiyaçlarını karşılayamayan hastalar için ödenek yardımları yapılır.

Gıda ve giyim yardımlarıyla beraber, solunum cihazına bağlı hastalar için medikal cihaz desteği sağlanır. Henüz çok pahalı olan Zolgensma’nın yaygınlaşması halinde hemen alınıp hastalara sunulabilmesi için birikimler gerçekleştirilir. Ayrıca SMA hastalığı ölümcül müdür öğrenmek için tıklayınız.

SMA Hastaları İçin Bağış Nasıl Yapılır?

SMA Hastaları İçin Nereye Bağış Yapılır?

SMA hastalarına bağış yapacak olanlar, aracı kuruluşun banka hesaplarına para gönderebilir veya elden para teslimi yapabilir. İlgili kuruluş hangi bankada hesaba sahipse, kendi hesabınızdan oraya EFT / havale yapmanız gerekir.

SMA Hastaları İçin Bağış Toplamak Yasak Mı?

Suiistimallerin engellenmesi amacıyla, devletin çeşitli kademeleri zaman zaman uyarılar yapabilir. SMA için bağış topladığını söyleyen gerçek veya tüzel şahısların birçoğu art niyetlidir. Devlet tarafından tanınmayan grupların herhangi bir amaçla para toplaması yasaktır. Hukuki problemler yaşamak istemiyorsanız, güvenilir kuruluşlar ile çalışmanız şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir