Genel Hastalar

Kas Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kas Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kas hastalıkları, kadın ve erkeklerin karşılaşabileceği ciddi sorunlardır. Doğrudan kas lifleriyle veya sinir hücreleriyle alakalı olan kas problemleri, tedavi edilmemeleri halinde kalıcı hasarlar ortaya çıkarabilir. Kas Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Kas hastalığı belirtileri yalnızca bir hastalığın değil, kas hücrelerini olumsuz etkileyen pek çok hastalığın işaretleridir. Birbirine yakın sebeplerden kaynaklanan fakat farklı şekillerde tedavi edilen hastalıklar, birçok belirtiye yol açar.

Kolayca fark edebileceğiniz belirtiler şunlardır:

 • Kas güçsüzlükleri : Her güç kaybı ciddiye alınmalıdır. Kasların yeteri kadar kasılıp gevşeyememesi ile ortaya çıkan güçsüzlükler, vücut genelinde etkisini gösterebilir. Yaygın oldukları uzuvlar kol, bacak ve el olarak sıralanır.
 • Kas krampları : Hareket ederken veya istirahat halindeyken ani kramplar yaşanması normal sayılmaz. Sürekli kramplar kas hastalığı sebebiyle ortaya çıkıyor olabilir.
 • Batma hissi : Yürürken, koşarken veya bir harekette bulunurken kaslarda batma hissediyorsanız telaşa gerek yoktur. Bu belirti, uzun süren yorgunluklar sonucunda da görülebilir. Fakat 2 günden uzun süren şiddeti azalmayan bir batma, kas ve sinirler arasında problem olduğunu gösterir.
 • Çabuk yorulma : Kasların çabuk yorulması, güçsüzlük belirtisiyle karıştırılmamalıdır. Kas problemlerinden kaynaklanan erken yorulmalar bölgesel özellik taşır. Örneğin yürümeye başlamadan önce sorun yokken, kısa bir yürüyüş bacakları çok yoruyorsa muayene olmanız tavsiye edilir.
 • Çiğneme ve yutma güçlükleri : Kas dokularındaki bozulmalar sadece el ve kolda değil, ağızda da apaçık belirtiler gösterir. Tamamen kastan meydana gelen dilimiz, kas hastalığı belirtileri gözlemlenirken dikkat edilebilecek bir uzuvdur. Eğer yiyecek çiğnerken veya yutarken zorluk yaşanıyorsa bu belirtiyi ağız sağlığından çok kas sağlığıyla ilişkilendirmek gerekir.
 • Solunum bozukluğu : İnsan vücudunun yaşamsal fonksiyonları açısından kaslar büyük önem taşır. İleri düzeye ulaşıp akciğer keseciklerine etki eden problemler, solunumu zorlaştırarak hayatı tehlikeye atabilir.
 • Göz problemleri: Kaslarda meydana gelen hasar, gözü etkileyerek bulanık görme veya çift görme belirtilerine yol açar. Gözü etrafa çevirirken batma ve yanma hissedilmesi, kaslarınızın sağlıksız olduğuna işaret eder.
 • Mimikleri kontrol edememe : Vücudun en kaslı bölgelerinden biri yüzdür. Kas hastalıkları belirti vermeye başladıklarında yüz çevresi olumsuz etkilenir. Özellikle gülerken yüzün ağrıması veya uyuşması belirtiler arasındadır.

Kas Hastalıkları Nelerdir?

Kas ve iskelet sistemindeki bozulmaların yol açtığı hastalıklar, gelişim sürecine zarar verir. Özellikle çocuklarda meydana gelen kas problemleri büyüme ve gelişme açısından kötü sonuç doğurur. Her yaştan ve cinsiyetten bireylerin yaşayabileceği kas problemlerinden birkaçı şöyledir:

 • DMD Hastalığı : Açılımı “Duchenne Muscular Atrophy” şeklindedir. Erkek çocuklar arasında yaygındır. Hızlıca yıkıma uğrayan kasların yerine yağ dokularının yerleşmesiyle karakterize edilmiştir. Hastanın vücudunda şişkinlik ortaya çıkar.
 • BMD Hastalığı : BMD yani Becker Muscular Distrophy hastalığı yürüme bozukluğuna sebep olur. Distrofin adlı kas proteininin yanlış üretilmesiyle ortaya çıkar. Onlu yaşlarda ilk belirtileri görülen BMD, otuzlu yaşlarda da etkisini gösterebilir.
 • Kas Dokusu Kanseri : Görülme riski yetişkinler ve çocuklar için aynıdır. Vücudun belli bölgelerinde şişlik, nefes darlığı, baş dönmesi, güçsüzlük hissi ve kan değerlerinde düşüklük başlıca belirtilerdir. Ayrıca bebeklerde SMA hastalığı belirtileri için tıklayınız.

Kas Hastalıkları Neden Olur?

Kas hastalıklarının nedeni deformasyon veya genetik yatkınlık olabilir. Yaşam tarzı, uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları sağlığınızı doğrudan etkiler. Kaslarınızı fazla yoruyor ve yeteri kadar dinlenmiyorsanız, fiziksel gelişimi destekleyecek olan gıdaları tüketmiyorsanız, vücudunuzu çeşitli darbelerden korumuyorsanız ve genetik açıdan hastalığa yatkınsanız kas problemleri ortaya çıkabilir. Kas hastalığı belirtileri iyi gözlemlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir